RSS
środa, 02 marca 2011
Na wiosnę ubierz się w dooperelle!

Mój wiosenny płaszcz jest już uprany, wyprasowany i czeka na cieplejsze dni, które już niebawem nastaną, choć już dziś, siedząc przed komputerem, czuję gorące promienie słoneczne... Poniżej inspiracje na nowy sezon:

 

naszyjniki, broszki, kolczyki, korale, torebki - dooperelle.pl

poniedziałek, 28 lutego 2011
8 marca, Dzień Kobiet tuż tuż...

Polakom ten dzień wciąż kojarzy się z okresem PRL-u, kiedy było to święto obchodzone obowiązkowo, dlatego zastanawiamy się czy w jakikolwiek sposób ten dzień świętować.

W czasach starożytnych święto to wiązało się z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Jako państwowe święto zaczęto je obchodzić około 1910r., a jego ustanowienie wiązało się z ruchami robotniczymi i feministycznymi, w których niemałą rolę odegrała Flora Tristan, o której pisałam jakiś czas temu – feministce, bohaterce książki Raj tuż za rogiem :)

Myślę, że powinniśmy zapomnieć o goździkach czy tulipanach w rękach robotnic socjalistycznych, a traktować ten dzień właśnie jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.

Szanowni Panowie! Dyskusja nad zasadnością obchodzenia Święta Kobiet nie ma sensu, a prezent Waszym kobietom po prostu się należy! Pamiętajcie, że lubimy kwiaty, ale kochamy biżuterię! Poniżej kilka propozycji, więcej pomysłów znajdziecie tutaj: biżuteria artystyczna.

rękodzieło i biżuteria artystyczna - dooperelle.pl

 

A po życzeniach i uściskach zapraszamy na manifę! :)

 

 

 

 

czwartek, 24 lutego 2011
mini torebki z filcu

Od jakiegoś czasu planowałam stworzenie kolekcji torebek z filcu. Udało się, dlatego zamierzam się nimi pochwalić :) Przedstawiam Wam goffro bag i torebki filc 3D. Jest to owoc wspólnej pracy mojej i mojej Mamy, z którą od kilku lat tworzymy pracownię dooperelle.

Pomysł na ich wykonanie od dawna miałam w głowie, ale od pomysłu do realizacji daleka droga... Jak wiele innych osób, bardzo mnie zainteresował sam materiał - FILC. Powstaje z niego tyle fantastycznych projektów! Począwszy od dywanów, abażurów i innych elementów wystroju wnętrz, po małe, misterne formy takie jak broszki, breloki czy kolczyki.

Po długotrwałych poszukiwaniach filcu w hurtowniach, doborze jego odpowiedniej grubości, dodatków, pozostało jedynie naprawić maszynę, odkurzyć swoją wiedzę na temat szycia i do dzieła! :) Zachęcam Was do oglądania i komentowania, więcej przykładów: rękodzieło i biżuteria artystyczna.

torebka goffro bag szara dooperelle.pl

torebka z filcu dooperelle.pl

torebka z filcowa dooperelle.pl

torebka z filcu dooperelle.pl

torebka filcowa dooperelle.pl

środa, 23 lutego 2011
mega kolorowe...

Za oknem wiosny nie widać, ale ona zbliża się wielkimi krokami. Nie wiem jak Wy, ale ja czekam na nią marząc o dniach pełnych słońca i kolorów. Czekam czytając i projektując. Za dnia wykonuję barwne korale, aby rozświetlić dzień, a późnymi popołudniami siadam do lektury. Właśnie skończyłam czytać Raj tuż za rogiem (Mario Vargas Llosa). To barwna opowieść, choć bynajmniej nie wesoła, o poszukiwaniu szczęścia, łamaniu zwyczajów i zasad narzuconych przez cywilizację, a także trudnej walce z niesprawiedliwością. Bohaterami są Paul Gauguin i  jego babka Flora Tristan. Znalazłam w niej mnóstwo ciekawostek z życia Gauguina. Wszystkich interesujących się jego malarstwem, zachęcam do tej lektury. Teraz z większą świadomością oglądam jego eksplodujące barwami obrazy :)

Flora Tristan - dooperelle.plPaul Gauguin - dooperelle.pl

Barwami eksplodują również moje naszyjniki! :) Ludowe inspiracje wciąż są w modzie, a moje korale są właśnie takim kolorowym, folkowym elementem stroju. Wykonane są z dużych, bardzo ładnych korali drewnianych. Dla urozmaicenia zaczęłam również używać kul plastikowych i szklanych (bardzo dobrej jakości). Kompozycje, które powstają to duże, barwne naszyjniki, dzięki którym można się wyróżnić. Korale są pracochłonne, bo nawlekając je na ozdobny sznurek, należy pamiętać o dobrym rozłożeniu elementów, nie tylko ze względu na ich barwę, ale również wielkość i ciężar, tak aby po połączeniu ładnie się układały. Bardzo zwracam uwagę na ich estetyczne wykonanie. Zapraszam do oglądania i komentowania. Poniżej kilka przykładów, więcej egzemplarzy znajdziecie tutaj: rękodzieło i biżuteria artystyczna.

rajskie korale - dooperelle.plrajskie korale - dooperelle.plrajskie korale - dooperelle.plrajskie korale - dooperelle.pl

wtorek, 04 maja 2010
kolczyki szydełkowe, inspirowane sztuką ludową – SHOSHONKI

shoshonki to kolczyki wykonane na szydełku z barwnej muliny. Niezwykle pracochłonne, wykonane bardzo starannie i estetycznie. Wszystkie wykonane są na bazie koła, dzięki czemu są trwałe, zachowują fason i nie wymagają krochmalenia. Wiele z nich to unikatowe egzemplarze! Istnieje możliwość zamówienia niektórych modeli, również we wskazanej kombinacji kolorystycznej. Pasują zarówno do stroju eleganckiego jak i codziennego :) W wersji białej lub ecru, w połączeniu z bransoletką lub naszyjnikiem, będą oryginalnym dodatkiem sukienki komunijnej lub ślubnej kreacji. Poniżej kilka przykładów, więcej modeli można obejrzeć na stronie: rękodzieło.

 

kolczyki szydełkowe - dooperelle

piątek, 16 kwietnia 2010
o dooperelle

Stworzyłam dooperelle.pl i w ten sposób połączyłam pracę zawodową z moją pasją – rękodziełem. Będąc nastolatką projektowałam i wykonywałam dla siebie ubrania i biżuterię. Opracowane na papierze wzory przenosiłam na materiał, haftowałam, szyłam, „poprawiałam” gotowe ubrania. Efekt bywał często zaskakujący… Studia na Wydziale Historii Sztuki pomogły ukierunkować moje zainteresowania i rozszerzyć artystyczne horyzonty. Kiedy projektowałam dla siebie, w szczególności dbałam o to, aby rzeczy były oryginalne i zwracały na siebie uwagę. Obecnie również staram się, aby moje prace były wyjątkowe, niepowtarzalne, ale jednocześnie praktyczne. Staram się łączyć fantazję z funkcjonalnością. Bardzo dbam o szczegóły i jakość materiałów. Poświęcam wiele czasu na dopracowanie każdego projektu. Firmę prowadzę od trzech lat i mimo, że nie jest to łatwe, nie żałuję decyzji o zerwaniu z dotychczasową pracą w korporacjach. Samodzielna praca daje mi dużo satysfakcji i wolności. Moje prace znajdują wielu zwolenników w rożnym wieku, a kontakt z nimi daje mi wiele radości. Inspiracje czerpię ze sztuki - dawnego rękodzieła, motywów ludowych, afrykańskich i orientalnych, a także tego co mnie otacza. Równocześnie cały czas śledzę trendy w modzie i staram się na nie odpowiadać. Wciąż szukam nowych technik i materiałów. Lubię w swoich pracach łączyć przeróżne materiały i kolory, bogato nasycone barwą kamienie, które w połączeniu z drewnem, koralami szklanymi tworzą eksplozję barw i faktur.

 

o dooperelle

 

 

o dooperelle

1 , 2 , 3 , 4